Що чекає на українців з 1 жовтня: зміни тарифів, можливий локдаун та багато інших нововведень

Електронні лікарняні

З 1 жовтня всі лікарняні будуть оформлювати в електронному форматі. Лікар муситиме внести дані до електронної системи охорони здоров’я. Медики тепер будуть заповнювати менше документів, а пацієнту не треба буде пам’ятати повну назву компанії, де він працює, або її адресу — все автоматично потраплятиме до системи.

Також не потрібно буде повторно йти до лікарні, якщо хвороба протікає згідно з планом лікування. Лікарняний буде закриватися автоматично. Роботодавці й бізнес автоматично отримуватимуть інформацію про те, хто з їхніх співробітників перебуває на лікарняному. Не буде необхідності зберігати паперові лікарняні й передавати їх у Пенсійний фонд.

Після одержання інформації від медичної системи про формування медичного висновку Пенсійний фонд генерує електронний лікарняний, і його зможуть побачити роботодавці й самі хворі, повідомляє ТСН.

Тарифи на електроенергію

З початку нового місяця зменшаться ціни на електроенергію для домогосподарств, які споживають менш як 250 кіловат-годин. Такі господарства платитимуть за тарифом 1,44 грн/кВт-год. Для решти тариф залишиться без змін — тобто 1,68 грн/кВт-год.

За словами міністра енергетики Германа Галущенка, зміни стосуватимуться 80% побутових користувачів.

Тарифи на газ

З 1 жовтня «Нафтогаз України» вводить новий тарифний план «Комфортний сезон», який діятиме до завершення квітня. Він дозволить платити за газ рівномірними частинами щомісяця і спланувати свої витрати протягом опалювального сезону.

Ціна у цьому тарифному плані становитиме 7,96 гривні за кубометр, і вона зафіксована на весь опалювальний сезон.

Водночас річні ціни на газ для населення з початку жовтня не зміняться. Його вартість коливатиметься від 7,8 до 13,5 гривні за кубометр залежно від газопостачальної компанії. Детальніше про річні тарифи в кожного газопостачальника читайте тут.

Осінній призов

З жовтня в Україні відбуватиметься традиційний призов на строкову службу. Перші відправлення поповнення до війська планують розпочати 5 жовтня, а завершиться призов 21 грудня.

Призову підлягають чоловіки 18-27 років, які не мають підстав для відтермінування або звільнення від армії (здобуття освіти, стан здоров’я тощо).

Для тих, у кого немає освіти, термін служби становитиме 18 місяців. Призовники, які отримали ступінь бакалавра або магістра, проведуть в армії 12 місяців.

До лав Збройних сил планують залучити 6 500 людей, Нацгвардії — 4 775 людей, Держприкордонслужби — 1 700 людей, Держспецтрансслжби — 600 людей.

Увімкнені фари

Від початку жовтня водіям на заміських дорогах доведеться вмикати денні ходові вогні, а в разі їхньої відсутності — ближнє світло фар. В умовах недостатньої видимості можна також увімкнути дальнє світло фар або додатково протитуманні фари, якщо це не буде засліплювати інших водіїв.

Нові штрафи за перевантаження

З початку жовтня також набуває чинності закон, який вводить нові штрафи за перевантаження на дорогах. Порушникам доведеться сплатити таку суму штрафу:

  • перевантаження від 5% до 10% — 8,5 тисячі гривень;
  • від 10% до 20% — 17 тисяч гривень;
  • від 20% до 30% — 34 тисячі гривень;
  • перевантаження від 30% — 51 тисяча гривень.

Інсулін лише за електронним рецептом

З 1 жовтня пацієнти з діабетом зможуть отримати інсулін в аптеках за програмою «Доступні ліки» лише за електронними рецептами.

Для цього спершу потрібно відвідати ендокринолога та отримати індивідуальний план лікування. Потім необхідно отримати електронний рецепт в ендокринолога або свого сімейного лікаря (якщо це первинний рецепт, то лише в ендокринолога.

Потім можна отримати інсулін у будь-якій аптеці з позначкою «Тут є доступні ліки». Місце виписки електронного рецепта та місце реєстрації пацієнта неважливі.

Може початися локдаун

Незважаючи на те що влада закликає громадян максимально оперативно вакцинуватися, темпи вакцинації залишаються низькими, а поширення коронавіруса в країні, навпаки, зростає високими темпами. І якщо влітку в Міністерстві охорони здоров’я припускали, що пік захворювання доведеться на листопад-грудень, то вже зараз чиновники від медицини не виключають, що це станеться раніше – вже в другій половині жовтня. Тобто до кінця наступного місяця багато регіонів можуть потрапити в «червону» зону карантину.

У цьому сезоні уряд може застосувати новий диференційований підхід до роботи установ, кафе, ТРЦ, театрів і музеїв у «червоній» зоні.

Так, в продуктових магазинах в «червоній» зоні будуть обмежувати кількість відвідувачів, які одночасно можуть перебувати в торгових залах. Але вимога про вакцинацію на самих відвідувачів поширюватися не буде. При цьому можуть ввести вимогу про вакцинацію певного відсотка працівників, які працюють в сфері обслуговування.

Зараз робота закладів громадського харчування, ТРЦ, непродовольчих ринків, закладів культури при «червоній» зоні забороняється. Але в уряді планують ввести нові правила, згідно з якими вони зможуть продовжити роботу, якщо весь персонал і відвідувачі мають «зелений» сертифікат про вакцинацію – тобто всі співробітники отримають дві дози вакцини.